4 reasons why you should replace your old queens with young queens

Sveikas, bičiuli,

Dažnai mums, bitininkams, kyla klausimų itin rūpima motinėlių tema: kodėl reikia keisti motinėlės; jei keisti – kaip dažnai. Tad šįkart būtent tai ir aptarsime. Tikiuos tai padės labiau suprasti bites!

Dar prieš aptariant, reiktų žinoti, kas gi tos senos ir kas gi tos jaunos motinos. Jaunomis motinas skaitom pirmametes, išsiritusias ir pradėjusias dirbti tais pačiais metais, bei antrametes, peržiemojusias motinėles. Senomis laikomos antrą ar netgi trečią žiemą peržiemojusios ir išlikusios motinos.

Tema dviem žodžiais. Šeimos su jaunomis motinomis:

  • Surenka daugiau medaus.
  • Turi daugiau perų.
  • Yra stipresnės.
  • Geriau peržiemoja.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl verta keisti senas motinas jaunomis, yra, atrodytų, labai naivi bei paprasta, tačiau tai priežastis, dėl kurios dažnas bitininkas suka galva – surenkamo medaus kiekis.

Turbūt vargiai rasim kokį tai bitininką, kuriam nerūpėtų iš šeimos iškopti kuo daugiau medaus. Juk dažnas norime pasididžiuoti savo bitučių darbo rezultatais :)! Todėl medaus surinkimą statau į pirmąją vietą, kodėl verta keisti senas motinas.

Pagal darytus tyrimus, šeimos su jaunomis motinomis prineša pusantro karto daugiau medaus nei tos šalies vidurkis. Taip pat, jaunos motinos prineša tris-keturis kartus daugiau medaus nei ketverių metų motinėlės šeima.

Taigi, matom, jog jei norime sukaupti daugiau medaus atsargų žiemai, reiktų galvoti apie senų motinėlių keitimą jaunomis. Tačiau suprantame, jog surinkto medaus kiekis yra tik pats jaunų motinų darbo rezultatas. Todėl labai svarbu žinoti, kodėl gi tas medaus kiekis padidėja šeimose su jaunomis motinomis.

Pirma priežastis, kodėl padaugėja sunešamo medaus kiekis šeimose su jaunomis motinomis, ir antra priežastis, kodėl apskritai verta keisti senas motinėlės, yra ta, jog šeimose su jaunomis motinomis yra daugiau perų. Tačiau kodėl taip nutinka?

Aritmetika čia paprasta. Motinos kiaušinėlių apvaisinimui, jog iš jų išsiristų bitės darbininkės, naudoja per apsiskraidymą sukauptą tranų spermą. Bėgant laikui, ji naudojasi ir jos lieka vis mažiau. Antrą kartą peržiemojusi motina nebeturi tokio spermos rezervo kaip jaunesnės motinėlės. Tad neretai nutinka, jog padėtas kiaušinėlis tiesiog būna neapvaisintas. Būtent tai sumažina perų kiekį šeimoje, ko pasekoje šeimoje nebūna tiek daug medų rinkti pasiruošusių bičių.

Taigi, jeigu turėsim jaunas motinėlės, šeimoje daugiau bičių, o jos surinks daugiau medaus.

Kita priežastis, dėl kurios verta susimąstyti, yra ta, jog šeimos su senomis motinėlėmis būna silpnos. Tai lemia būtent tai, jog senos motinos prastai deda kiaušinėlius ir šeima nesugeba užauginti pakankamos masės darbingų bičių. Taigi, jeigu šeima silpna, iš jos norėti rekordinių medaus kiekių būtų nelogiška.

Dar viena itin svarbi priežastis, kodėl šeimos su senomis motinomis gali neprinešti medaus yra šiek tiek ironiška. Paprasčiausiai po žiemos, šeimos su sena motina tiesiog gali nebūti. Taip taip, šeima tiesiog gali neperžiemoti. Remiantis tyrimų duomenimis, tik apie 50 procentų šeimų su senomis motinomis ištempia žiemą.

Galima sakyti čia toks pat žaidimas kaip ir metant monetą. Tik šįkart žaidžiame ne iš monetos ar keletos eurų, o iš gyvų bičių. O šio žaidimo galime išvengti paprasčiausia keičiant motinėlės! Manyčiau, jog verta.

Natūraliai, tokia senų motinų eliminacija atsitinka spietimo metu. Žinoma, jei leidžiame bitėms natūraliai daugintis ir veistis, galim per daug dėmesio į motinėlių keitimą jaunomis nekrepti.

Tačiau jeigu esi smalsus bitininkas, tau būtinai rūpės, kaip gi suvaldyti tą spietimą ir galiu tai patvirtinti iš savo patirties. Tad, kuomet pats pradedi kovoti su spietimu, neišvengiamai prireikia keisti motinėles.

Manyčiau, jog šios priežastys padės nuspręsti visgi verta ar ne keisti motinėlės. O jei verta – tai kokiu dažnumu. Metodą, kaip jas pakeisti rasi čia:

Jeigu kyla kokių klausimų, gali iškart susisiekti su manimi:

FB: https://www.facebook.com/kestutis.garalevicius.9
Tel. +370 620 40 536
El. paštu: kestutis@bitynoausteja.lt