Senų motinėlių pakeitimas

Senų motinėlių keitimas jaunomis yra bene svarbiausias viso bitininkavimo aspektas. Jaunosios motinėlės mums labai stipriai palengvina darbą bei leidžia labiau mėgautis bitininkystės procesu! Daugiau informacijos, kodėl verta keisti senas motinas naujomis, rasi čia:

Žinodami, jog išties verta keisti motinėlės, dažnai susiduriam su problema, jog tas ką tik apsivaisinusias motinėlės nėra taip lengva įduoti šeimai, kuri yra su sena motina.

Ir taip taip – ką tik apsivaisinusias motinėlės. Jaunų, nesenai išsiritusių ir neapsivaisinusių motinų įdavimas į darbines šeimas itin sudėtingas ir priėmimo rezultatai ganėtinai prasti (daugiau informacijos apie tai rasi čia).

Todėl pristatysiu patį paprasčiausią ir, galima sakyti, veiksmingiausią, nors ir ne patį greičiausią apsivaisinusios motinėlės įdavimo metodą. Tačiau šis būdas leis daugiau laiko praleisti su bitėmis bei labiau įsigilinti į procesus, kurie vyksta avilyje, keičiantis motinoms.

Žinoma, jog pirmąkart tokius manevrus atliekant gali kilti abejonių, tačiau kuo daugiau tokios praktikos, tuo greičiau įsisavinsit bičių psichologiją 🙂 Juk svarbiausia, jog mes suprastume bites, o ne bitės mus!

Taigi, darbo planas toks:

Pirmiausiai, prieš įduodant naują motinėlę, mums reikia sukurti tinkamas sąlygas priėmimui:

1. Savaitę ar 10 dienų prieš sulaukiant apvaisintos motinėlės turime susirasti senąją ir ją pašalinti.

Kaip surasti motinėlę avilyje?

2. Praėjus 5 dienoms po motinos sunaikinimo, pereiname lizdą ir išlaužome visas motinines akutes. Negalime palikti nei vienos.
3. Dar po dviejų dienų (praėjus 7 dienoms po motinos sunaikinimo) vėl pereiname lizdą ir vėl išlaužome visas motinines akutes.
4. (Šį veiksmą galima ir praleisti.) Dar po dviejų dienų (9 dieną po motinos sunaikinimo) pereiname lizdą ir išlaužome likusias motinines akutes.

Atlikus šiuos tris arba keturis veiksmus bitėms sukuriame tokias sąlygas, jog jos nebeturi kito pasirinkimo ir priima įduodamą motinėlę. O jau atvykusios motinos įdavimo procesas atrodo taip:
5. Praėjus dienai po motininių akučių išlaužymo, vakarėjant į avilį įdedame narvelį su apvaisinta motina. Iškarto atidarome abi dureles, skirtas motinai bei palydai išeiti. Narvelį dedame į lizdo vidurį, tarp korių su perais.
6. Savaitė po narvelio įdėjimo patikriname lizdą: pasižiūrime, ar yra padėtų kiaušinėlių (motinos neieškome). Jeigu kiaušinėlių yra, lizdą uždarome ir avilio nejudiname dar tris dienas.

Įvykdžius štai tokį nemenką planą pasikeisim senas bičių motinėles. Procesas nemažas, bet vertas šio laiko!

Įsisavinus šį metodą, galima pradėti eksperimentuoti ir žiūrėtis, kas kaip vystosi. Tad, grįžtame prie to, jog mes turime suprasti bites kaip kad jas suprato ir bičių Austėja 🙂

Jei kyla kokių nors klausimų, gali nieko nelaukti ir susisiekt su manim!

FB: https://www.facebook.com/kestutis.garalevicius.9
Tel. +370 620 40 536
email: kestutis@bitynoausteja.lt